آموزش انتخاب شارژر مناسب برای تلفن همراه

آموزش انتخاب شارژر مناسب برای تلفن همراه

آموزش انتخاب شارژر مناسب برای تلفن همراه

آیا شارژ شدن کامل باتری موبایل شما زمان زیادی می‌برد و یا شارژ آن بیش از حد زود تخلیه می‌شوید؟ اگر اینطور باشد ممکن است شارژر نامناسبی برای آن انتخاب کرده باشید. یک شارژر بد می‌تواند به گوشی و باتری آن آسیب برساند.
توصیه می‌شود که سعی کنید تا حد امکان از شارژر اصلی گوشی استفاده کنید اما چنانچه به هر دلیلی نیاز به تعویض شارژر پیدا کردید، باید انتخابتان را با دقت و عاقلانه انجام دهید. اینکه ابعاد شارژری با کانکتور موبایل شما همخوانی دارد، تضمینی بر مناسب بودن آن برای موبایل شما نیست.
هر وسیله‌ای از نظر نیرو و برق نیازهای متفاوتی دارد. بنابراین ممکن است شارژری که با یک وسیله خاص خوب کار می‌کند، با یک وسیله دیگر عملکرد خوبی نداشته باشد.

مرور سریع

ظرفیت شارژ بر اساس سه معیار مختلف مشخص می‌شود که عبارتند از:
توان (که بر حسب وات بیان می‌شود)
ولتاژ (که بر حسب ولت بیان می‌شود)
جریان (که بر حسب آمپر (A) یا میلی آمپر (mA) بیان می‌شود)
توان شارژ، حاصلضرب ولتاژ و جریان است: P = IV
در نتیجه شارژری با رتبه UTPUT ۵V- ۲A دارای توان ۵×۲ = ۱۰ وات است.

آموزش انتخاب شارژر مناسب برای تلفن همراه

نکاتی که برای خرید شارژر باید در نظر داشته باشید:

۱٫ ولتاژ

هر دستگاهی (گوشی هوشمند یا تبلت) به ولتاژ خاصی نیاز دارد. اگر خروجی ولتاژ شارژر شما برای آن دستگاه بیش از حد زیاد باشد، ممکن است باتری متورم شده، آسیب ببیند یا بدتر اینکه خود دستگاه خراب شود.
در مقابل اگر ولتاژ بیش از حد کم باشد شارژ شدن باتری زمان زیادی طول می‌کشد. می‌توانید میزان ولتاژ مورد نیاز باتری را از روی باتری یا در سایت شرکت سازنده پیدا کنید.
در صورتیکه نیاز به تعویض شارژر داشتید، مطمئن شوید که شارژر جدید ولتاژی مشابه شارژر اصلی دستگاه داشته باشد. اما معمولاً شارژرهای گوشی دارای خروجی ۵ ولت هستند.

۲٫ آمپراژ

از آنجایی که معمولاً ولتاژ خروجی استاندارد شارژرهای موبایل ۵ ولت است ظرفیت شارژ یک شارژر بیشتر بر اساس رتبه جریان آن مشخص می‌شود. آمپراژ نوشته شده روی شارژر باید در حد آمپراژ ذکر شده برای دستگاه یا بیشتر از آن باشد تا دستگاه کند شارژ نشود.
اگر رتبه خروجی روی شارژر ۵V—-۱A (یا ۵V—-۱۰۰۰mA) و یا کمتر باشد، شارژ گوشی به کندی انجام می‌شود. اما اگر خروجی شارژر ۵V—۲۰۰۰mA ذکر شده باشد، ظرفیت بیشتری برای شارژ خواهد داشت.
بنابراین یک آداپتور ۸۵۰ میلی آمپری کندتر از یک آداپتور ۱٫۵ آمپری گوشی شما را شارژ می‌کند.

۳٫ کیفیت

شارژرهای ارزان قیمت زیادی در بازار موجود هستند اما به دنبال چنین محصولاتی نباشید. شارژرهای باکیفیت دارای تاییدیه‌هایی از جمله CE، RoHS و MFI هستند. این گواهینامه‌های بین المللی تضمین می‌کنند که شارژر یک استاندارد خاص را داشته باشد. جریان برق و مدار دستگاه‌های بامجوز طوری طراحی شده که بهترین عملکرد را داشته باشند.
شارژرهای باکیفیت می‌توانند پر شدن شارژ گوشی را تشخیص دهند و جریان خروجی را متوقف کنند. همچنین میزان ولتاژ ورودی را طوری تنظیم می‌کنند که هم خود شارژر و هم دستگاه از نوسانات ناگهانی برق آسیب نبینند.
اما ممکن است یک شارژر غیراستاندارد تمام این مزایا را نداشته باشد در نتیجه در صورت استفاده از چنین شارژری خطر آسیب رسیدن به باتری و گوشی وجود دارد.

 

 

منبع : Techpoint

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.