آموزش پیدا کردن گوشی‌های اندروید به سرقت رفته یا گم شده

آموزش پیدا کردن گوشی‌های اندروید به سرقت رفته یا گم شده

آموزش پیدا کردن گوشی‌های اندروید به سرقت رفته یا گم شده

گم کردن گوشی موبایل تجربه بسیار پراسترسی است. در چنین مواقعی اول یک نفس عمیق بکشید و از ابزارهای داخلی سیستم عامل اندروید برای پیدا کردن موبایلتان استفاده کنید. در این مطلب به آموزش پیدا کردن گوشی‌های اندروید به سرقت رفته یا گم شده خواهیم پرداخت.

آموزش پیدا کردن گوشی‌های اندروید به سرقت رفته یا گم شده می‌توانید یک پیام به موبایلتان ارسال کنید تا کسی که آن را پیدا می‌کند بتواند با شما تماس بگیرد.

چنین اتفاقات ناخوشایندی در یک چشم به هم زدن رخ می‌دهند. مثلاً ممکن است موبایلتان را کنار صندوق فروشگاه جابگذارید یا در مترو کسی به شما برخورد کند و بعد از چند لحظه متوجه گم شدن موبایلتان شوید. صرف نظر از اینکه چطور موبایلتان را از دست می‌دهید در هر صورت گم شدن آن به دلیل دزدی یا اشتباه خود شما تجربه پراسترسی است.
در چنین شرایطی نه تنها دسترسی و ارتباط شما با دنیا قطع می‌شود بلکه موبایل شما شخصی ترین وسیله شماست و جایگزین کردن آن پرهزینه و دشوار است.
اما در صورتی که شما هم در چنین شرایطی قرار گرفتید، نترسید! ابزارهایی در سیستم عامل اندروید طراحی شده اند که با استفاده از آنها می‌توانید به راحتی موبایل گم شده یا به سرقت رفته را رهگیری و قفل کنید. اما برای انجام موفقیت آمیز این کار، اول باید تنظیمات لازم را روی گوشی انجام دهید.

آماده کردن

تنظیم یک قفل امن

حتماً قفل صفحه و احرازهویت از طریق اثرانگشت را فعال کنید؛ همچنین از فعال کردن مکانیزم تشخیص چهره روی دستگاه‌های اندروید خودداری کنید.
تکنولوژی تشخیص چهره ای که روی بیشتر دستگاه‌های اندروید وجود دارد، به سادگی و مثلاً با استفاده از یک عکس از چهره خود شما قابل دور زدن است. گوشی‌های Pixel ۴ و Pixel ۴ XL گوگل از این نظر استنثاء هستند و از سیستمی شبیه اپل در آنها استفاده شده که قابلیت اطمینان بسیار بیشتری دارد.
سپس در اپلیکیشن Settings و بخش Security رمزعبور مورد نظرتان را فعال کرده و مکانیزم احرازهویت از طریق اثرانگشت را فعال کنید. شاید کمی سخت باشد که هر زمان قصد استفاده از موبایلتان را دارید، اثرانگشتتان را اسکن کنید یا پین کد موبایلتان را وارد کنید اما باید به این نکته توجه کنید که در صورت عدم انجام این کار هر فرد دیگری می‌تواند به راحتی به عکس‌ها، اپلیکیشن‌های بانکی، ایمیل‌ها و سایر اطلاعات شخصی شما دسترسی پیدا کند.
با در نظر گرفتن این نکته متوجه می‌شوید که انجام این کار برای محافظت از اطلاعات شخصی خودتان ضروری است.

سرویس Find My Device گوگل

آموزش پیدا کردن گوشی‌های اندروید به سرقت رفته یا گم شده مطمئن شوید که Find My Device گوگل فعال باشد.

هر زمان که با یک اکانت گوگل به یک دستگاه اندروید لاگین کنید، سرویس Find My Device فعال می‌شود. Find My Device قابلیتی است که در صورت گم شدن موبایلتان می‌توانید برای ردیابی، قفل کردن و پاکسازی اطلاعات دستگاه از راه دور از آن استفاده کنید.
برای بررسی فعال بودن این قابلیت، اپلیکیشن Settings را باز کرده و وارد مسیر Security & Location > Find My Device شوید. در صورتیکه دستگاه شما فاقد گزینه Security & Location است به مسیر Google > Security > Find My Device بروید.
Find My Device باید روشن و فعال باشد، در غیر اینصورت دکمه کنار آن را روی وضعیت فعال قرار دهید و سپس از اپلیکیشن Settings خارج شوید.

Find My Mobile سامسونگ

آموزش پیدا کردن گوشی‌های اندروید به سرقت رفته یا گم شده اگر در گوشی گلکسی به اکانت سامسونگ خودتان لاگین کرده باشید، احتمالاً نیازی به طی کردن این مراحل ندارید اما بهتر است که یک بار آن را چک کنید.

اگر موبایل سامسونگ دارید، علاوه بر سرویس Find My Device شرکت گوگل می‌توانید – و باید – از سرویس Find My Mobile سامسونگ استفاده کنید. این سرویس علاوه بر فراهم کردن امکان ردیابی گوشی گم شده ابزارهایی در اختیار شما قرار می‌دهد که در Find My Device وجود ندارد.
با سرویس سامسونگ می‌توانید کارهای مختلفی انجام دهید مثل پشتیبان گیری از راه دور یا بررسی اینکه آیا سیم کارت گوشی تعویض شده است یا خیر. برای فعال کردن این سرویس باید یک اکانت سامسونگ داشته باشید.
در گوشی سامسونگ اپلیکیشن Settings را باز کرده و وارد مسیر Biometrics and security > Find My Mobile شوید. اگر در مراحل اولیه راه اندازی و تنظیم دستگاه وارد اکانت سامسونگ خودتان شده باشید، سرویس Find My Mobile فعال خواهد بود. در غیر این صورت وارد اکانتتان شده و سرویس Find My Mobile را فعال کنید.

قفل کردن و ردیابی گوشی از راه دور

استفاده از Find My Device

آموزش پیدا کردن گوشی‌های اندروید به سرقت رفته یا گم شده با استفاده از وبسایت Find My Device می‌توانید یک فایل صوتی پخش کنید یا موبایلتان را قفل و یا پاکسازی کنید.

برای استفاده از این سرویس باید از وبسایت android.com/find استفاده کنید. در صورت به سرقت رفتن موبایلتان باید وارد این وبسایت شده و با همان اکانت گوگل گوشی به سرقت رفته، به این سایت لاگین کنید.
اگر به کامپیوتر دسترسی ندارید، می‌توانید از یک دستگاه اندروید دیگر و از اپلیکیشن Find My Device که امکان دانلود آن از پلی‌استور وجود دارد، استفاده کنید. بلافاصله پس از لاگین کردن به حسابتان، گوگل سعی می‌کند موبایل شما را موقعیت یابی کند.
در این حالت یک هشدار به موبایل شما ارسال شده و اعلام می‌شود که دستگاه در حال ردیابی است. می‌توانید از منوی سمت چپ سایت Find My Device برای پخش یک صدا (که اگر موبایلتان را در خانه یا در محیط اطراف خودتان گم کرده باشید، مفید است)، قفل کردن دستگاه یا پاکسازی کامل اطلاعات آن استفاده کنید.
انتخاب Secure Device باعث قفل شدن موبایل می‌شود، سپس پیام تعیین شده توسط شما روی صفحه گوشی نمایش داده می‌شود و بعد موبایل شما از حساب گوگل‌تان خارج می‌شود. جای نگرانی نیست چون پس از قفل شدن گوشی هم امکان رهگیری آن وجود دارد. اگر برای پرداخت‌های موبایلی از Google Pay استفاده می‌کنید، قفل شدن گوشی مانع خرید با حساب شما روی موبایلتان می‌شود.
اگر از قابلیت Erase Device استفاده کنید، پس از پاکسازی اطلاعات گوشی امکان ردیابی آن را نخواهید داشت. پس این گزینه را به عنوان آخرین راهکار استفاده کنید.
اگر سارق، موبایل شما را خاموش کند، امکان ردیابی آن وجود نخواهد داشت تا اینکه دستگاه مجدداً روشن شده و به اینترنت متصل شود. هر وقت گوگل امکان موقعیت یابی دستگاه شما را داشته باشد، یک ایمیل برای شما ارسال خواهد کرد.
پس از پیدا کردن موبایلتان باید رمزعبور را وارد کنید تا بتوانید از آن استفاده کنید. همچنین در این حالت پیامی که برای نمایش روی صفحه‌ی قفل انتخاب کرده بودید هم محو خواهد شد. ممکن است نیاز باشد به اکانت گوگل خودتان لاگین کنید تا هویت شما تایید شود – نیازی به غیرفعال کردن هیچ کدام از گزینه‌های اپلیکیشن Find My ندارید.

گوشی‌های سامسونگ

آموزش پیدا کردن گوشی‌های اندروید به سرقت رفته یا گم شده سرویس Find My Mobile سامسونگ گزینه‌ها و امکانات مختلفی برای ردیابی و کنترل گوشی به سرقت رفته دارد.

کاربران گوشی‌های گلکسی شرکت سامسونگ امکان استفاده از سرویس‌های شرکت گوگل و یا سامسونگ برای موقعیت یابی دستگاه گم شده را دارند اما استفاده از سرویس شرکت سامسونگ توصیه می‌شود. در ادامه متوجه ارزش و کارایی امکانات این سرویس خواهید شد.
برای ردیابی دستگاه گم شده به کمک سرویس شرکت سامسونگ، باید وارد سایت findmymobile.samsung.com شوید. این سرویس فاقد اپلیکیشن موبایل است بنابراین باید از طریق یک کامپیوتر یا گوشی دیگر از آن استفاده کنید.
وارد حساب سامسونگ خودتان شوید و سپس در سمت چپ صفحه دستگاه گم شده را انتخاب کنید. یک نقشه نمایش داده می‌شود که موقعیت دستگاه روی آن مشخص شده است و در سمت راست صفحه منوی گزینه‌ها نمایش داده می‌شود.
کار را با قفل کردن موبایلتان شروع کنید که باعث نمایش یک پیغام دلخواه روی صفحه‌ی قفل، تعلیق کارت‌های Samsung Pay و پیشگیری از خاموش شدن گوشی می‌شود.
سپس از اطلاعات موبایلتان پشتیبان گیری کنید. به این ترتیب اگر موبایلتان برای همیشه از دست رفته باشد، یک نسخه جدید از اطلاعات آن خواهید داشت. در صورتی که لوکیشن موبایلتان تغییر می‌کند، از قابلیت Track location استفاده کنید.
فعال کردن این گزینه باعث می‌شود که هر ۱۵ دقیقه یک بار گوشی شما مکان یابی شود. در نهایت گزینه Extend battery life را فعال کنید – این گزینه تقریباً همه امکانات گوشی به غیر از ردیابی آن را غیرفعال می‌کند.
در سرویس سامسونگ هم مثل سرویس Find My Device گوگل پس از پیدا کردن گوشی کافیست پین کد آن را وارد کنید و نیازی به برگشتن به سایت و غیرفعال کردن امکانات موقعیت یابی ندارید.

از رویارویی با سارق خودداری کنید

اگر موبایلتان دزدیده شد و امکان ردیابی آن را داشتید، سعی نکنید خودتان آن را پس بگیرید. انجام این کار ممکن است باعث آسیب رسیدن به شما یا شخص دیگری شود و با وجود مهم بودن گوشی، ارزش چنین ریسکی را نخواهد داشت.
در عوض با مجریان قانون تماس بگیرید و آنها را در جریان گم شدن موبایل و پیدا شدن موقعیت آن قرار دهید.

با شرکت اپراتور موبایل تماس گرفته و درخواست پرداخت غرامت توسط بیمه را ثبت کنید

آموزش پیدا کردن گوشی‌های اندروید به سرقت رفته یا گم شده به محض اینکه متوجه شدید امکان برگشتن موبایلتان وجود ندارد، با اپراتور موبایل تماس گرفته و درخواست غرامت بیمه را ثبت کنید

اگر مشخص شد که دیگر امکان دسترسی به موبایلتان را ندارید، با اپراتور موبایل تماس گرفته و گم شدن موبایلتان را گزارش دهید. انجام این کار باعث می‌شود که موبایل شما وارد لیست سیاه شده و کسی امکان استفاده از آن را نداشته باشد.
در صورت ثبت درخواست، اپراتور موبایل سرویس دهی به آن را تعلیق خواهد کرد. در صورتیکه قصد دارید مانع دسترسی شخص یا اشخاص دیگری به موبایلتان شوید، این کار را انجام دهید. اما انجام این کار باعث قطع شدن کانکشن دیتای موبایل می‌شود و در صورتیکه گوشی به شبکه وای فای متصل نشده باشد، امکان ردیابی آن وجود نخواهد داشت.
اگر هزینه بیمه موبایلتان را پرداخت کرده باشید، می‌توانید درخواست پرداخت غرامت را ثبت کنید. این فرایند را باید از طریق اپراتور موبایل انجام دهید که به احتمال زیاد برای تعویض موبایل شما با یک شرکت شخص ثالث تماس می‌گیرد.
امیدواریم که در صورت گم شدن موبایلتان بتوانید بر احساسات ناخوشایندتان غلبه کنید و آن را ردیابی کرده و پس بگیرید.

 

 

منبع : CNET

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.