آیا اینترنت نسل پنجم مشکلات قطع سیگنال در استادیوم‌ها، جشنواره‌ها و سایر رویدادهای بزرگ را حل می‌کند؟

آیا اینترنت نسل پنجم مشکلات قطع سیگنال در استادیوم‌ها، جشنواره‌ها و سایر رویدادهای بزرگ را حل می‌کند؟

رویدادهای بزرگی که هزاران نفر در آنها حضور دارند بار زیادی روی شبکه‌های موبایل تحمیل می‌کنند و معمولاً در چنین شرایطی امکان ارسال پیام، آپلود ویدیو در شبکه‌های اجتماعی و یا پخش زنده بازی تیم محبوبتان در شبکه‌های اجتماعی وجود ندارد.

دلیل اصلی این موضوع تجمع افرادی است که از سیگنال 4G (یا شاید حتی 2G و 3G) موجود در یک محل استفاده می‌کنند و این شرایط می‌تواند منجر به قطع اتصال برای اکثریت جمعیت شود.
اما با ظهور اینترنت نسل پنجم – که قرار است بزودی در انگلیس و امریکا راه اندازی شود – ممکن است شاهد ایجاد راهکاری برای این مسئله باشیم چون نسل جدید شبکه‌های موبایلی سرعت و پهنای باند بسیار بیشتری دارند و این امکان را فراهم می‌کنند که عده بیشتری به صورت همزمان از خدمات اینترنتی استفاده کنند.
آیا اینترنت نسل پنجم می‌تواند منجر به حل مشکل قطع اتصالات شبکه در مکان‌های شلوغ و پرجمعیت شود؟ عده زیادی باور دارند که همینطور خواهد شد اما تا به امروز تمرکز اصلی بر کاربردهای دیگر اینترنت نسل پنجم مثل واقعیت مجازی و اینترنت اشیاء بوده است.

آیا اینترنت نسل پنجم مشکلات قطع سیگنال در استادیوم‌ها، جشنواره‌ها و سایر رویدادهای بزرگ را حل می‌کند؟

رویدادهای ورزشی
تحقیقات صورت گرفته توسط کارشناسان نرم افزاری شرکت Amdocs نشان می‌دهد که اکثر افراد اولین بار در یک رویداد ورزشی اینترنت نسل پنجم را تجربه خواهند کرد. با توجه به این که شرکت مخابراتی Vodafone سعی دارد تا آخر سال 2019، 19 شهر را تحت پوشش سیگنال 5G قرار دهد و شرکت EE محدود به 16 شهر خواهد بود بنابراین اکثر کاربران در محل زندگی خودشان پوشش این شبکه را نخواهند داشت.
همچنین گزارش Amdocs نشان می‌دهد که 63 درصد از اپراتورهای شبکه قصد دارند در رویدادهای ورزشی از تکنولوژی 5G برای ایجاد تجربیاتی جدید در زمینه واقعیت مجازی یا واقعیت افزوده استفاده کنند.
Gary Miles مدیر ارشد بازاریابی در Amdocs می‌گوید: “اپراتورهای مخابراتی متوجه شده‌اند که این رویدادها بهترین فرصت برای ارائه سرویس‌های تعاملی و جذاب جدید هستند. با این روش مشتریان برای اولین بار به خوبی متوجه خواهند شد که 5G قادر به ارائه چه امکاناتی است و اپراتورها هم می‌توانند قابلیت‌های نسل جدید شبکه‌های خودشان را به تصویر بکشند.”
“انتظار می‌رود که اولین موارد از این سرویس‌ها و کاربردهای جدید در المپیک 2020 توکیو، مسابقات فوتبال اروپایی و سایر رویدادهای ورزشی بزرگ به نمایش گذاشته شود. خواهیم دید که اپراتورها از رشد بازی‌های الکترونیکی ورزشی استفاده خواهند کرد و اینترنت نسل پنجم هم راه را برای سرمایه گذاری‌های آتی و ایجاد فرصت‌های درآمدی جدید باز می‌کند.”
شاید اولین نشانه‌های این موضوع را در استادیوم تیم بارسلونا – استادیوم نیو کمپ – ببینیم که قرار است یک شبکه 5G اختصاصی داشته باشد. هر چند هنوز تاریخ دقیق راه اندازی این شبکه مشخص نیست.
تیم بارسلونا به جای اینکه فقط به فراهم آوردن امکان استفاده از موبایل در مکان‌های پرجمیعت تمرکز کند، به تجربیات جدیدی که 5G می‌تواند برای کاربران فراهم کند، هم توجه دارد. مثلاً این تکنولوژی جدید می‌تواند در هنگام پخش بازی‌ها به پخش ویدیوهای 360 درجه و ارائه تجربیات واقعیت مجازی جدید کمک کند.

آیا اینترنت نسل پنجم مشکلات قطع سیگنال در استادیوم‌ها، جشنواره‌ها و سایر رویدادهای بزرگ را حل می‌کند؟

جشنواره‌های بزرگ
این شرایط برای جشنواره‌های بزرگ هم صدق می‌کند که در آنها عده زیادی از مردم برای مدت کوتاهی در یک محل جمع می‌شوند. در این جشنواره‌ها مردم از موبایل‌های خودشان زیاد استفاده می‌کنند و برگزارکنندگان بیشتر جشنواره‌های بزرگ به دنبال بهبود این شرایط هستند.
اولین جشنواره مجهز به 5G در انگلستان، جشنواره گلاستونبری 2019 است (که در اواخر ماه ژوئن برگزار می‌شود) و انتظار می‌رود که غیر از کارمندان و ماموران امنیتی بیش از 135 هزار نفر در این جشنواره حضور پیدا کنند و مسلماً اکثر آنها از شبکه‌های موبایلی استفاده خواهند کرد.
ماموریت پوشش مخابراتی این رویداد بر عهده شرکت EE (بزرگترین شبکه موبایلی انگلستان) است که همیشه برای ارائه خدمات تکنولوژیکی با این جشنواره همکاری کرده است. اما برخلاف طرح‌های تیم بارسلونا، هدف اصلی در این جشنواره ارائه بیشترین سرعت اینترنت است و نه فراهم کردن تجربیات واقعیت مجازی.
مسلماً در شرایطی که گروه موسیقی مورد علاقه کاربران در حال نواختن موسیقی است ارائه سرویس‌هایی مثل واقعیت مجازی و واقعیت افزوده چندان مفید نیست و به همین دلیل هدف اصلی EE در جشنواره گلاستونبری تقویت سیگنال موبایل است.
به این ترتیب، تمرکز اصلی در بازاریابی‌های EE برای این رویداد چگونگی استفاده از حدود 70 ترابایت دیتا توسط مردم است.
Pete Jeavons مدیر بازاریابی و ارتباطات در شرکت BT و EE می‌گوید: “گوشی‌های هوشمند تبدیل به یکی از ملزومات مهم در جشنواره‌ها شده‌اند و هر ساله شاهد افزایش میزان استفاده از دیتا در فستیوال گلاستونبری هستیم… ما به عنوان یک همکار طولانی مدت برای این رویداد نمادین، متعهد به ایجاد شبکه‌ای قدرتمند هستیم که بتواند این حجم عظیم از تقاضا را برآورده کند.”
این حجم انبوه تقاضا ناشی از فعالیت‌های کاربرانی است که دائماً در حال دانلود نقشه‌ها و جداول زمانی این رویداد هستند و همچنین افرادی که ویدیوهای مختلف را در شبکه‌های اجتماعی آپلود می‌کنند، با دوستانشان از طریق پیام در ارتباط هستند یا زمان اجرای هنرمندان محبوبشان را جستجو می‌کنند.

آیا اینترنت نسل پنجم مشکلات قطع سیگنال در استادیوم‌ها، جشنواره‌ها و سایر رویدادهای بزرگ را حل می‌کند؟

عدم نیاز به گوشی‌های 5G
اما نکته جالب اینجاست که کاربران برای استفاده از مزایای تکنولوژی 5G در رویداد گلاستونبری نیاز به استفاده از گوشی‌هایی مجهز به تکنولوژی 5G ندارند.
برای کاربرانی که چنین گوشی‌هایی داشته باشند EE می‌تواند پوشش و سرعت بیشتری در کل این جشنواره فراهم کند اما سایرین هم می‌توانند از این تکنولوژی بهره مند شوند چون وای فایی که در این رویداد در اختیار کاربران قرار دارد هم از نسل جدید تکنولوژی موبایلی استفاده می‌کند.
عده‌ای باور دارند که با بهبود سرعت و پوشش اینترنت، شیوه‌های تعامل ما با دستگاه‌های ارتباطی در رویدادهای بزرگ هم تغییر خواهد کرد. تا زمانی که این تکنولوژی در اختیار کاربران قرار نگیرد نمی‌توان تاثیرات آن بر رفتار آنها را مشاهده کرد اما احتمالات جالبی در این زمینه وجود دارد.
این تکنولوژی امکان پخش زنده رویدادهایی با جمعیت زیاد را توسط کاربران فراهم کرده و به شرکت کنندگان در این رویدادها امکان می‌دهد که آسانتر و سریع تر با دوستانشان در ارتباط باشند و بسیار سریع تر به اطلاعات موردنیازشان دسترسی پیدا کنند.
هر چند وای فای 5G در گلاستونبری در اختیار کاربران قرار دارد اما ضرورتاً برای سایر جشنواره‌ها و استادیوم‌های دنیا چنین شرایطی وجود ندارد. یعنی کاربران برای بهره مندی از سرعت بالای این تکنولوژی جدید نیاز به دستگاه‌هایی مجهز به تکنولوژی 5G دارند که در حال حاضر قیمت آنها بسیار بالا است.
به عنوان مثال گوشی Samsung Galaxy S10 Plus در امریکا 999 قیمت دارد اما قیمت مدل 5G آن 1299 دلار است بنابراین شاید همه نتوانند از تکنولوژی 5G استفاده کنند.
احتمالاً نمی‌توان انتظار داشت که در چند سال آینده 5G منجر به تغییرات چشمگیری در رویدادهای زنده شود اما انتظار می‌رود که در ماه‌ها و سال‌های پیش رو با فراهم شدن دسترسی به وای فای 5G و تقویت سیگنال 5G، پوشش شبکه در مکان‌های پرجمعیت بشدت بهتر شود.
همچنین، انتظار می‌رود که در 5 سال آینده بتوانید در رویدادهای زنده بیشتر از گوشی موبایل و پوشش شبکه آن بهره مند شوید و ارسال پیام در چنین رویدادهایی آسانتر شده و هرگز بین جمعیت گم نشوید!
5G Uncovered با همکاری شرکت سامسونگ هر آنچه که باید درباره این موج جدید از تکنولوژی بدانید، در اختیار شما قرار می‌دهد، از قابلیت‌ها و سرعت شگفت انگیز این تکنولوژی تا متحول کردن زندگی ما. سعی ما بر این است که با دقت هر چه تمام تر هر آنچه که باید درباره این نسل جدید از اتصالات بدانید را در اختیار شما قرار دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.