اینترنت نسل پنجم (۵G) چیست؟

اینترنت نسل پنجم (۵G) چیست؟

اینترنت نسل پنجم (۵G) چیست؟

در حال حاضر تمام اپراتورهای اینترنت امریکا یکی از انواع شبکه‌های ۵G را راه اندازی کرده اند. اما ۵G دقیقا چیست و سرعت آن در مقایسه با ۴G چه تفاوتی دارد؟ در این مطلب شما را با حقایقی که تا این لحظه درباره این شبکه‌ها می‌دانیم آشنا خواهیم کرد.

شبکه ۵G راه اندازی شده اما ابهاماتی درباره آن وجود دارد

رقابت بر سر شبکه ۵G اوج گرفته و حالا تمام اپراتورهای موبایل امریکایی یکی از انواع شبکه‌های ۵G را راه اندازی کرده اند.
اما طی چند ماه اخیر بحث ۵G بسیار گیج کننده شده و تا این لحظه ۳ نوع از این شبکه راه اندازی شده است که عبارتند از: پهنای کم، پهنای متوسط و پهنای بالا که در حال حاضر همه آنها با هم ناسازگار هستند و عملکردشان با هم بسیار متفاوت است. تمام این شبکه‌ها تست شده اند و می‌توان گفت متداول ترین آنها عملکرد چندان بهتری از ۴G ندارد.
انتظار می‌رود که در دو سال آینده این ابهامات رفع شوند. شبکه ۵G در اصل یک سرمایه گذاری برای دهه بعدی است؛ در تحولات قبلی شبکه‌های موبایل هم شاهد بودیم که بیشتر تغییرات مهم چند سال پس از انتشار اولین اعلامیه‌ها شکل گرفتند. برای مثال ۴G را در نظر بگیرید. اولین تلفن‌های ۴G در سال ۲۰۱۰ در امریکا پرده برداری شدند اما کاربردهایی از آن که زندگی ما را دستخوش تغییرات مهمی کردند چند سال بعد مشاهده شدند. اسنپ چت در سال ۲۰۱۲ عرضه و اوبر در سال ۲۰۱۳ فراگیر شد. تماس ویدیویی از طریق شبکه LTE هم حدوداً در سال ۲۰۱۳ در امریکا متداول شد.
پس با توجه به این موضوع می‌توان گفت که در حال حاضر استفاده کمی از پتانسیل ۵G صورت می‌گیرد و می‌توان انتظار داشت که در سال‌های ۲۰۲۱ یا ۲۰۲۲ شاهد کاربردهای مهمی از این شبکه باشیم.
۵G مخفف کلمات fifth-generation یا نسل پنجم شبکه‌های بی سیم است و اولین استانداردهای این نسل حدوداً در اواخر سال ۲۰۱۷ تنظیم و راه اندازی شدند. اما این استاندارد به آن معنا نیست که تمام شبکه‌های ۵G به یک صورت کار می‌کنند – یا این که ما اطلاع داشته باشیم ۵G چه کاربردهایی خواهد داشت. یک شبکه ۵G کند اما واکنشی و یک شبکه ۵G پرسرعت با پوشش محدود وجود خواهد داشت. در ادامه بررسی مفصلی از این تکنولوژی خواهیم داشت تا یک تصویر کلی از آنچه در آینده داریم در اختیار شما قرار دهیم.

۱G, ۲G, ۳G, ۴G, ۵G

اول از همه باید توجه داشت که گوشی‌های ۵G E شرکت AT&T یا ۵G Wi-Fi مربوط به شبکه موبایلی ۵G نیستند.
اگر کسی به شما گفت که ۵G یعنی برجک‌های مخابراتی با امواج میلی متری که روی همه تیرهای چراغ برق نصب می‌شوند، این طور نیست. این، فقط یکی از سه مدل شبکه ۵G است که تا به امروز راه اندازی شده است.
حرف G در ۵G به معنای یک نسل از تکنولوژی وایرلس است. هر چند بیشتر نسل‌ها از نظر فنی بر اساس سرعت انتقال دیتا تعریف می‌شدند اما هر کدام تحولی در روش‌های انکدینگ یا اینترفیس‌های هوایی (air interface) ایجاد می‌کردند که باعث می‌شد با نسل قبلی سازگار نباشند.
۱G یک شبکه موبایلی آنالوگ بود. تکنولوژی‌های ۲G مثل CDMA، GSM و TDMA اولین نسل از تکنولوژی‌های موبایلی دیجیتال بودند. تکنولوژی‌های ۳G مثل EVDO، HSPA و UMTS سرعتی از ۲۰۰ کیلوبیت بر ثانیه تا چند مگابیت بر ثانیه داشتند. تکنولوژی‌های ۴G مثل WiMAX و LTE جهشی به سمت جلو بودند و حالا سرعت آنها به صدها مگابیت و حتی در حد گیگابیت بر ثانیه می‌رسد.
۵G سه تحول مهم در عرصه اینترنت موبایل ایجاد می‌کند که عبارتند از: کانال‌های بزرگتر (برای افزایش سرعت دیتا)، تاخیر کمتر (برای واکنشی تر شدن) و قابلیت اتصال همزمان به تعداد بیشتری دستگاه (برای دستگاه‌های هوشمند و حسگرها).
سیستم رادیویی واقعی ۵G که به نام ۵G-NR شناخته می‌شود، با ۴G متفاوت است. اما در حال حاضر تمام دستگاه‌های ۵G در امریکا نیاز به اینترنت نسل چهارم دارند چون در ابتدا برای برقراری ارتباط به این شبکه متکی هستند و به این شبکه‌ها non standalone (NSA) یا غیرمستقل گفته می‌شود. در اواخر سال جاری شبکه ۵G مستقل یا SA خواهد شد و برای کار کردن نیازی به پوشش شبکه ۴G نخواهد داشت.
مشخص شده که شبکه ۵G مستقل از آنچه قبلاً تصور می‌شد، اهمیت بیشتری دارد. به غیر از شرکت Sprint، سلول‌های ۵G سایر اپراتورهای مخابراتی، ساختاری متفاوت با سلول‌های ۴G آنها دارند بنابراین هر زمان که سیگنال ۴G قطع شود پوشش آنها قطع خواهد شد. وقتی شبکه‌ها رشد پیدا کرده و مستقل شوند احتمالاً شاهد رشد ناگهانی پوشش در مناطق شهری خواهیم بود.
۴G هم به مرور زمان به پیشرفت خود ادامه خواهد داد. مودم Qualcomm X۲۴ که در بیشتر گوشی‌های اندروید ۲۰۱۹ وجود دارد از افزایش سرعت ۴G تا ۲ گیگابایت برثانیه پشتیبانی می‌کند. مزیت اصلی ۵G ظرفیت انبوه و تاخیر کم آن است که بسیار فراتر از سطحی است که تکنولوژی ۴G قادر به دستیابی به آن است.
همزیستی بین شبکه‌های ۴G و ۵G باعث شده که شرکت AT&T نسبت به شبکه ۴G خود علاقه زیادی پیدا کند و حالا آن را ۵G Evolution نامیده است چون پیشرفت شبکه ۴G را گام مهمی برای ۵G می‌داند. اما این نامگذاری باعث شده افراد کمتر مطلع تصور کنند که شبکه ۵G Evolution، ۵G است اما این طور نیست.

کم، متوسط و زیاد

۵G از نظر امواج هوایی در مقایسه با ۴G گزینه‌های بیشتری را در اختیار اپراتورهای موبایل قرار می‌دهد. مهم تر از همه اینکه امواج طیف کوتاه “باند بالا” را باز می‌کند که با تکنولوژی ۴G کار نمی‌کردند. اما ۵G قادر است که روی هر فرکانسی کار کند و می‌تواند ۳ تجربه مختلف برای کاربران فراهم کند که عبارتند از باندهای کم، متوسط و زیاد.
نکته کلیدی که اینجا باید به آن توجه کنیم این است که سرعت‌های شبکه ۵G مستقیماً به پهنای کانال‌ها و تعداد کانال‌های در دسترس بستگی دارد. تعداد کانال‌های پهنای کم، کمتر است، تعداد آن‌ها در پهنای متوسط بیشتر و پهنای بالا بسیار بیشتر است. حجم عظیم امواج هوایی بدون استفاده، جاذبه اصلی پهنای بالا است که اگر این طور نبود کار کردن با آنها برای اپراتورها بسیار سخت تر می‌شد.
در حال حاضر شبکه‌های ۵G باند کوتاه و باند بالا با هم ناسازگار هستند زیرا هیچ دستگاهی وجود ندارد که بتواند هر دوی آنها را با هم مدیریت کند و مثلاً روی گوشی خودتان باید یکی از آنها را انتخاب کنید. انتظار می‌رود که این محدودیت در ماه فوریه رفع شود زیرا گوشی گلکسی S۱۱ شرکت سامسونگ اولین موبایلی است که قادر به کار با انواع شبکه ۵G خواهد بود.
شبکه ۵G باند کوتاه در فرکانس‌های کمتر از ۱ گیگاهرتز کار می‌کند که قدیمی ترین فرکانس‌های تلویزیونی و شبکه موبایلی هستند. این امواج تا فواصلی طولانی حرکت می‌کنند اما کانال‌های عریض زیادی در این باند در دسترس نیستند و بسیاری از آنها برای شبکه ۴G مورد استفاده قرار گرفته اند. بنابراین ۵G با باند کم سرعت پایینی دارد و فعلا مثل شبکه ۴G کار می‌کند. کانال‌های ۵G باند کوتاهی که شرکت‌های مخابراتی در حال حاضر استفاده می‌کنند پهنایی حدود ۱۰ مگاهرتز دارند. در حال حاضر شرکت‌های AT&T و T-Mobile باند کوتاه دارند.
شبکه ۵G باند متوسط در محدوده ۱ تا ۱۰ گیگاهرتز قرار دارد به این ترتیب می‌تواند بیشتر فرکانس‌های وای فای و موبایلی فعلی و همچنین فرکانس‌هایی کمی بالاتر از آن را تحت پوشش قرار دهد. این شبکه‌ها فاصله خوبی از برجک‌ها را تحت پوشش قرار می‌دهند – حدود نیم مایل – و به همین دلیل در بیشتر کشورهای دیگر از آنها برای حمل و نقل حجم بیشتری از ترافیک شبکه ۵G استفاده می‌شود. بیشتر کشورهای دیگر برای باند متوسط فرکانس حدود ۱۰۰ مگاهرتز را عرضه کردند. اما در امریکا فقط شرکت Sprint از این رویکرد استفاده کرده اما ممکن است تا انتهای سال ۲۰۲۰ مزایده‌ای برگزار شود که در آن امواج هوایی زیادی عرضه شوند.
شبکه‌های روستایی احتمالاً ترکیبی از باند کوتاه و متوسط را خواهند داشت. یکی از استدلال‌های شرکت T-Mobile برای ادغام با Sprint این است که با این ادغام، این کمپانی با گسترش استفاده از ۵G باند متوسط، قادر خواهد بود که سرویس اینترنتی در سطح کشور امریکا عرضه کند زیرا باند کوتاه به تنهایی قادر به انجام این کار نیست.
شبکه ۵G باند بالا یا موج میلی متری یک پدیده کاملاً جدید است. تا این لحظه طیف این امواج ۲۰ تا ۱۰۰ گیگاهرتز است. پیش از این برای کاربردهای مصرفی از این امواج استفاده نشده بود. این امواج برد بسیار کوتاهی دارند و در تست‌های صورت گرفته فاصله حدود ۸۰۰ فوت از برج مخابراتی را پوشش می‌دادند. اما بسیاری از طیف‌های آن استفاده نشده و همین می‌توان باعث افزایش سرعت آن تا ۸۰۰ مگاهرتز شود. شرکت‌های AT&T، T-Mobile و Verizon همگی حداقل از یک نوع باند بالا استفاده می‌کنند.
قبلاً از این باندها برای سرویس backhaul استفاده می‌شد که ایستگاه‌های پایه را به لینک‌های اینترنت ریموت متصل می‌کردند. اما تا به حال از آن برای دستگاه‌های مخصوص مصرف کننده‌ها استفاده نشده چون قدرت پردازش و آنتن‌های کوچک موبایل‌ها برای این کار مناسب نبودند. سیگنال‌های موج میلی متری با افزایش فاصله خیلی سریع تر قطع می‌شود و حجم انبوه داده‌ای که انتقال می‌دهند نیاز به کانکشن‌های بیشتر به خطوط اینترنت تلفن ثابت دارد. به این ترتیب برای شبکه‌های موبایلی باید به جای سلول‌های ماکروی قدرتمند (با خروجی ۲۰ تا ۴۰ وات) از ایستگاه‌های پایه کوچکتر و کم توان تر (با خروجی حدود ۲ تا ۱۰ وات) به تعداد بسیار بیشتر استفاده شود، تا سرعتی در حد چنین گیگابایت که شبکه‌های موج میلی متری وعده آن را داده اند، فراهم شود.
خوشبختانه قبلاً اپراتورهای موبایل این سلول‌های کوچک را در بسیاری از شهرهای مهم نصب کرده اند تا در عصر ۴G ظرفیت اینترنت را افزایش دهند. در این شهرها فقط کافیست یک رادیو به سایت فعلی متصل شود تا این سایت به ۵G تبدیل شود. اما ممکن است اپراتورها در سایر شهرها برای متقاعد کردن مسئولان شهری جهت کسب اجازه نصب سلول‌های کوچک مخابراتی در نقاط مختلف با مشکل روبرو شوند. این شرایط شبیه شرایطی است که قبلاً برای برقراری سرویس موبایل در خیلی از این شهرها وجود داشت. اما سلول‌های کوچکتر در مقایسه با سلول‌های ماکرویی که برای شبکه‌های ۲G تا ۴G استفاده می‌شد، بسیار کم قدرت تر هستند (۲ الی ۲۰ وات در مقایسه با ۲۰ الی ۴۰ وات).

اینترنت نسل پنجم (۵G) چیست؟

این اطلاعات مربوط به چهارم دسامبر ۲۰۱۹ هستند و ممکن است تغییر کرده باشند. در آن زمان شرکت‌های AT&T و Verizon از شبکه‌های باند بالا استفاده می‌کردند؛ Sprint باند متوسط و T-Mobile هر دو باند کوتاه و بالا را داشت.

شبکه ۵G چگونه کار می‌کند؟

همچون سایر شبکه‌های موبایلی، شبکه‌های ۵G هم از سیستمی متشکل از سایت‌های سلولی استفاده می‌کنند که محدوده آن‌ها را به سکتورهای مختلف تقسیم می‌کند و داده‌های کدگذاری شده را از طریق امواج رادیویی ارسال می‌کند. هر سایت سلولی باید از طریق یک کانکشن باسیم یا بی سیم به یک شبکه backbone (شبکه ستون فقراتی) متصل شده باشد.
۵G از روش خاصی برای کدگذاری داده‌ها استفاده می‌کند که OFDM نام دارد و شبیه کدگذاری مورد استفاده در ۴G LTE است. اینترفیس هوایی آن طوری طراحی شده که تاخیر بسیار کمتر و انعطاف پذیری بسیار بیشتری از LTE داشته باشد.
سیستم رادیویی ۵G در صورت استفاده از امواج رادیویی مشابه با ۴G به دلیل کدگذاری کارآمدتری که دارد، می‌تواند سرعتی تا ۳۰ درصد بیشتر فراهم کند. سرعت‌های چندین گیگابایتی ۵G که حتماً درباره آنها شنیدید طوری طراحی شده اند که از کانال‌هایی بسیار بزرگتری از کانال‌های ۴G استفاده کنند. بیشتر کانال‌های ۴G ۲۰ مگاهرتزی هستند و با ترکیب هم می‌توانند سرعتی تا ۱۶۰ مگاهرتز در یک لحظه فراهم کنند اما هر یک از کانال‌های ۵G می‌توانند تا ۱۰۰ مگاهرتز باشند و شرکت Verizon از ۸۰۰ مگاهرتز استفاده می‌کند. این یعنی یک بزرگراه بسیار وسیع تر که البته در مقایسه با ۴G نیاز به بلاک‌های امواج هوایی بزرگتر و واضح تری دارد.
اینجاست که فرکانس‌های موج میلی متری بالاتر با برد کوتاه تر وارد عمل می‌شود. در حالیکه فرکانس‌های پایین تر اشغال شده اند – توسط ۴G، ایستگاه‌های تلویزیون، شرکت‌های ماهواره‌ای یا ارتش – حجم زیادی از فرکانش‌های بالاتر در امریکا بدون استفاده مانده اند در نتیجه شرکت‌های مخابراتی می‌توانند به راحتی مسیرهایی عریض تر جهت فراهم کردن سرعت‌هایی بالاتر ایجاد کنند.
شبکه‌های ۵G باید بسیار هوشمندتر از سیستم‌های قبلی باشند چون با سلول‌های کوچکتر و بسیار بیشتری کار می‌کنند که ممکن است ابعاد و اشکال مختلفی داشته باشند. اما به گفته شرکت کوالکام، با وجود سلول‌های ماکرو، ۵G می‌تواند با استفاده از پهنای باند وسیع تر و آنتن‌های پیشرفته تر ظرفیت را تا ۴ برابر سیستم‌های فعلی ارتقاء دهد.
هدف در اینجا داشتن سرعت‌هایی بسیار بالاتر، ظرفیت بیشتر به ازای هر سکتور و تاخیر بسیار کمتر از شبکه ۴G است. هدف نهادهای استاندارد که در این زمینه کار می‌کنند، دستیابی به سرعت ۲۰ گیگابایت و تاخیر ۱ میلی ثانیه است که در این صورت باید منتظر وقوع تحولات بسیار جالبی باشیم.

اینترنت نسل پنجم (5G) چیست؟

شبکه ۵G در چه جاهایی راه اندازی شده است ؟

در حال حاضر شرکت AT&T یک سیستم ۵G باند کوتاه در ۱۶ شهر مختلف و یک سیستم باند بالای ۵G در ۲۱ شهر دارد. همه می‌توانند از سیستم باند کوتاه استفاده کنند اما باند بالا فقط مخصوص کسب و کارها است. سیستم باند کوتاه با گوشی سامسونگ گلکسی نوت ۱۰+ ۵G کار می‌کند و سیستم باند بالا هم با سامسونگ گلکسی S۱۰ ۵G و هات اسپات Netgear Nighthawk ۵G کار می‌کند. شهرهای تحت پوشش شبکه ۵G شرکت AT&T در این مطلب مشخص شده اند.
شرکت Sprint هم در حال حاضر با شبکه پهنای متوسط خود ۱۶ میلیون نفر را در ۹ کلان شهر تحت پوشش قرار داده است. انتظار می‌رود که این شرکت با ادغام با T-Mobile به فعالیت‌های خود در این زمینه ادامه دهد. این شرکت در حال حاضر هات اسپات HTC Hub و گوشی‌های LG V۵۰،OnePlus ۷ Pro ۵G و سامسونگ گلکسی S۱۰ ۵G را می‌فروشد. شهرهای تحت پوشش شبکه ۵G شرکت Sprint در این مطلب مشخص شده اند.
شرکت T-Mobile یک سیستم باند کوتاه دارد که در حال حاضر ۲۰۰ میلیون نفر را در امریکا تحت پوشش قرار می‌دهد و گوشی‌های گلکسی نوت ۱۰+ ۵G و OnePlus ۷T Pro ۵G McLaren از این شبکه پشتیبانی می‌کنند. همچنین این شرکت یک شبکه باند بالای بسیار محدود در شش شهر دارد که فقط با گوشی گلکسی S۱۰ کار می‌کند. این شرکت در حال حاضر شهرهای بسیار زیادی را تحت پوشش اینترنت نسل پنجم قرار داده که می‌توانید آنها را در این نقشه مشاهده کنید.

اینترنت نسل پنجم (5G) چیست؟

Verizon فقط از باند بالا استفاده می‌کند و ۳۱ شهر را تحت پوشش قرار داده است. هر چند اینترنت این شرکت بسیار پرسرعت است اما پیدا کردن آن حتی با در اختیار داشتن نقشه‌های جدید پوشش اینترنت این شرکت، سخت است. این شرکت در حال حاضر یک هات اسپات Inseego M۱۰۰۰ و یک افزونه ۵G می‌فروشد که با گوشی‌های Moto Z۲ Force، Z۳ و Z۴ و همچنین LG V۵۰، گلکلسی S۱۰ ۵G و گلکسی نوت ۱۰+ ۵G کار می‌کند. هزینه استفاده از طرح ۵G شرکت Verizon ۱۰ دلار بیشتر از طرح ۴G نامحدود این شرکت است. این شرکت در حال حاضر از طیف ۲۸ گیگاهرتز استفاده می‌کند.

گوشی‌های ۵G که به زودی روانه بازار می‌شوند

اولین سری از گوشی‌های ۵G فقط از برخی سیستم‌های ۵G مورد استفاده در امریکا پشتیبانی می‌کنند و مدل‌های مختلف از باندهای متفاوتی پشتیبانی می‌کنند. پس اگر به دنبال دستیابی به پوشش و سرعت کامل ۵G هستید، باید حداقل تا ماه فوریه که قرار است اولین گوشی‌های ۵G با قابلیت پشتیبانی از تمام باندها عرضه شوند، منتظر بمانید.
در حال حاضر گوشی‌های سامسونگ گلکسی S۱۰ ۵G و نوت ۱۰+ ۵G (روی شبکه چندین اپراتور)، LG V۵۰ (فقط روی شبکه Sprint و Verizon)، OnePlus ۷ Pro ۵G (روی شبکه Sprint)، OnePlus ۷T Pro ۵G McLaren (روی شبکه T-Mobile) و Moto Z۲ Force، Z۳ و Z۴ (روی شبکه Verizon) از اینترنت نسل پنجم پشتیبانی می‌کنند.
بیشتر این گوشی‌ها متمرکز بر باندهایی با برد کوتاه و سرعت بالا هستند. Note ۱۰+ ۵G برای شبکه‌های AT&T و T-Mobile و McLaren روی باندهایی با سرعت پایین و پوشش وسیع کار می‌کند اما روی باندهای پرسرعت خیر.
بسیاری از کمپانی‌های دیگر از جمله کمپانی‌های Huawei، OnePlus، Oppo، Vivo، Xiaomi و ZTE در سال ۲۰۱۹ گوشی ۵G تولید کردند. اما هیچکدام از این گوشی‌ها مخصوص امریکا طراحی نشده بودند و با شبکه‌های امریکایی سازگاری ندارند.
انتظار می‌رود که در سپتامبر ۲۰۲۰ یک آیفون ۵G روانه بازار شود.

اینترنت نسل پنجم (5G) چیست؟

کاربردهای ۵G

بیشتر دموهای منتشر شده از کاربردهای اینترنت نسل پنجم در دنیای واقعی شامل دانلود سریع ویدیوهای نت فلیکس بودند. اما انتظار می‌رود که در آینده شاهد کاربردهای بسیار جذاب تری از این تکنولوژی باشیم.
یکی از مزایای مهم ۵G در مقایسه با ۴G ظرفیت بالای آن است. از آنجایی که روی سایت‌های سلولی ۴G ظرفیت کافی برای استفاده‌های ماهیانه‌ای در حد ۱۹۰ گیگابایت (که در حال حاضر برای مصارف خانگی مورد انتظار است) وجود ندارد، این شرکت‌ها نمی‌توانند اینترنت خانگی با قیمت پایین عرضه کنند. به این ترتیب رقابت بر سر ارائه اینترنت خانگی در امریکا بیشتر خواهد شد چون طبق گزارش ۲۰۱۶ FCCدر حال حاضر ۵۱ درصد از امریکایی فقط یک گزینه برای سرویس اینترنت خانگی با سرعت ۲۵ مگابیت بر ثانیه یا بیشتر دارند. شرکت Verizon اعلام کرده که سرویس ۵G این شرکت واقعاً نامحدود خواهد بود.
عرضه اینترنت خانگی ۵G برای اپراتورها بسیار راحت تر از خطوط فیبر نوری است. این شرکت‌ها به جای کندن همه خیابان‌ها فقط کافیست فیبرهای نوری را روی یک سایت سلولی در فاصله چند بلوک نصب کنند و به مشتریان خود مودم وایرلس بدهند. Nicki Palmer مدیر ارشد شبکه شرکت Verizon می‌گوید در نهایت هر جایی که اینترنت بی سیم ۵G این شرکت وجود داشته باشد، سرویس اینترنت خانگی هم عرضه خواهد شد و در نتیجه پوشش آن در مقایسه با سرویس فیبر نوری این شرکت موسوم به FiOS بسیار بیشتر خواهد بود.
در شهر اولوی فنلاند یک مرکز توسعه ۵G وجود دارد و در هکاتون برگزار شده توسط این مرکز ایده‌های مختلفی از جمله یک سرویس استریم ویدیو، راهی برای احیای قلبی بیمارانی که دچار حمله قلبی شده اند از طریق واقعیت مجازی، بانداژ هوشمندی که میزان ترمیم زخم‌ها را بررسی می‌کند و راهی برای تعامل والدین با نوزادانی که در دستگاه مخصوص نوزادان نارس قرار دارند، پیشنهاد شد. تمامی این ایده‌ها نیاز به ویژگی‌های شبکه ۵G دارند از جمله پهنای باند بیشتر، تاخیر کمتر و یا توان مصرفی کمتر و هزینه کمتر.
در لابراتوار ابتکارات باز شرکت Verizon شاهد ابداعاتی همچون دوربین‌های نظارتی وایرلس با رزولوشن بالا، گیم استریمینگ و درمان فیزیکی به کمک واقعیت مجازی هستیم.
انتظار می‌رود که اینترنت ۵G بیشتر از هر چیزی برای کاربردهای صنعتی مثل اتوماسیون بنادر و ربات‌های صنعتی اهمیت داشته باشد.
خودروهای بدون راننده هم برای انجام کارهای خود نیازمند اینترنت ۵G هستند. نسل‌های بعدی این خودروها نیاز به تعامل با سایر خودروها و جاده‌های هوشمند دارند تا بتوانند امنیت و وضعیت ترافیک جاده‌ها را بهبود ببخشند. در واقع هر چیزی در جاده با سایر وسایل و تجهیزات ارتباط برقرار می‌کند.

اینترنت نسل پنجم (5G) چیست؟

برای دستیابی به این هدف نیاز به کم شدن تاخیر وجود دارد. هر چند خودروها بسته‌های اطلاعاتی بسیار کوچکی را رد و بدل می‌کنند اما باید این کار را در لحظه انجام دهند. اینجاست که تاخیر کمتر از ۱ میلی ثانیه‌ای ۵G وارد عمل می‌شود: وقتی یک بسته دیتا مستقیماً بین دو خودرو مبادله می‌شود یا از یک خودرو به سلول کوچکی روی یک تیر چراغ برق یا خودروی دیگر ارسال می‌شود.
یکی دیگر از جنبه‌های ۵G این است که دستگاه‌های بسیار بیشتری را به هم متصل می‌کند. در حال حاضر ماژول‌های ۴G بسیار گران قیمت هستند و برق زیادی مصرف می‌کنند در نتیجه بیشتر تجهیزات اینترنت اشیاء همچنان برای مصرف کنندگان از وای فای یا سایر تکنولوژی‌های خانگی و برای مشاغل از ۲G استفاده می‌کنند. شبکه ۵G دستگاه‌هایی با توان مصرفی کم، ارزان قیمت و کوچک را می‌پذیرد در نتیجه تعداد بسیار زیادی از اشیای کوچک و حسگرهای محیطی مختلف را به اینترنت متصل خواهد کرد.
اما بزرگترین تغییری که ۵G می‌تواند ایجاد کند، مربوط به واقعیت افزوده و واقعیت مجازی است. از آنجایی که گوشی‌ها کم کم تبدیل به دستگاه‌هایی می‌شوند که قادر به کار با هدست‌های واقعیت مجازی هستند، تاخیر کم و سرعت پایدار ۵G دنیایی موسوم به دنیای اینترنت افزوده برای شما ایجاد می‌کند. ممکن است سایز کوچک سلول‌های ۵G به پوشش داخل ساختمان‌ها کمک کند زیرا باعث می‌شود که بتوان هر روتر خانگی را تبدیل به یک سایت سلولی کرد.

 

 

 

منبع : PCMAG

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.