خطر ساعتهای هوشمند مخصوص کودکان

خطر ساعتهای هوشمند مخصوص کودکان

خطر ساعتهای هوشمند مخصوص کودکان

با افزایش روزافزون محبوبیت ساعت‌های هوشمند، حالا دولت‌ها و گروه‌های مختلف نسبت به ناامن بودن آنها برای کودکان هشدار می‌دهند. ساعت‌های هوشمند مثل کامپیوترهای کوچکی هستند که شما به مچ خودتان می‌بندید. این ساعت‌ها علاوه بر اعلام زمان تعداد گام‌های شما در طی روز را محاسبه می‌کنند. بیشتر ساعت‌های هوشمند به گوشی‌های هوشمند متصل شده و به کاربران امکان می‌دهند که تماس برقرار کرده و پیام ارسال و دریافت کنند. اغلب اوقات این ساعت‌های هوشمند دارای اسپیکر و میکروفون هستند. حتی بعضی از آنها دوربین هم دارند.

خطر ساعت‌های هوشمند مخصوص کودکان
خیلی از ساعت‌های هوشمند مخصوص کودکان مجهز به ردیاب جی‌پی‌اس هستند. به این ترتیب والدین می‌توانند موقعیت مکانی فرزند خودشان را مشاهده کنند و از ایمن بودن فرزندشان مطمئن شوند.
اما حالا یکسری از گروه‌های اروپایی هشدار می‌دهند که بسیاری از ساعت‌های هوشمندی که برای کودکان تولید می‌شوند، در اصل باعث کاهش امنیت آنها می‌شوند.

در ماه نوامبر، محققین گزارش دادند که تحت کنترل گرفتن ساعت هوشمند MiSafes بسیار آسان است. این یعنی دیگران می‌توانند صدای کودک را گوش کرده و حتی وی را ردیابی کنند.
ساعت‌های هوشمند به افرادی غیر از پدر و مادر کودک اجازه می‌دهند که کودک را ردیابی کنند. همچنین ممکن است به دیگران امکان بدهند به کودک پیام ارسال کنند. امکان کنترل برخی از این ساعت‌ها از راه دور هم وجود دارد و می‌توان از راه دور میکروفون یا دوربین آنها را روشن کرد و بر کودک نظارت داشت. به عنوان مثال، محققین دریافتند که ردیابی کودکی که ساعت هوشمند Watcher Plus را به دست دارد و شنیدن صدای او به آسانی ممکن است.
مشکل اینجاست که کمپانی‌های تولید کننده ساعت‌های هوشمند زمان و نظارت کافی را برای حفظ امنیت این ساعت‌ها صرف نمی‌کنند.

وقتی یک ساعت یا گوشی هوشمند در حال برقراری ارتباط است، اطلاعات باید به نحوی ترکیب شوند که هیچ فرد دیگری قادر به دستیابی به آنها نباشند. به این اقدام رمزنگاری گفته می‌شود. برخی کمپانی‌ها اقدامات لازم برای استفاده از رمزنگاری را انجام نمی‌دهند.
برای حفظ امنیت، هر زمان یک ساعت یا گوشی هوشمند در حال برقراری ارتباط است – از طریق ارسال پیام، برقراری تماس یا استفاده از جی‌پی‌اس –اطلاعات باید به نحوی ترکیب شوند که هیچ فرد دیگری قادر به دستیابی به آنها نباشند. به این اقدام رمزنگاری گفته می‌شود و انجام آن سخت تر از عدم انجام آن است، در نتیجه بسیاری از کمپانی‌ها اقدامات لازم برای استفاده از رمزنگاری را انجام نمی‌دهند.
در سال ۲۰۱۷، آلمان فروش ساعت هوشمند کودک را ممنوع اعلام کرد. دولت اعلام کرد که این ساعت‌ها از کودکان جاسوسی می‌کنند و هر کسی که ساعت هوشمند کودک دارد، باید آن را نابود کند.
هفته گذشته، کمیسیون اروپا اعلام کرد که ساعت هوشمند Enox Safe-Kid-One ایمن نیست و نباید در اتحادیه اروپا به فروش برسد.

خطر ساعتهای هوشمند مخصوص کودکانهفته گذشته، کمیسیون اروپا – گروهی که مسئول توصیه قوانین برای اتحادیه اروپا است – اعلام کرد که فروش ساعت هوشمند Enox Safe-Kid-One ممنوع است. این اتحادیه گفت این ساعت به هر کسی امکان می‌دهد که حتی بدون لمس آن، کنترل ساعت را به دست بگیرد.
مهاجمین می‌توانند از راه دور با استفاده از این گوشی به هر شماره‌ای پیام ارسال کرده یا با آن تماس بگیرند، همچنین می‌توانند به راحتی لوکیشن کودک را پیدا کنند. کمپانی تولید کننده این ساعت‌ها تصور می‌کرد که محصولاتش ایمن هستند.
مهاجمین می‌توانستند ساعت Enox Safe-Kid-One را ملزم به تماس با هر شماره دلخواهی کنند. حتی می‌توانستند باعث شوند که ساعت، لوکیشن نادرستی را به والدین نشان دهد.

خطر ساعتهای هوشمند مخصوص کودکانمتاسفانه این اولین باری نیست که شاهد چنین شرایطی در محصولات مخصوص کودکان هستیم. با افزایش میزان اتصال دستگاه‌های مخصوص کودکان به اینترنت، احتمال رخنه به این دستگاه‌ها نیز افزایش می‌یابد.
مثلاً بسیاری از اسباب بازی‌هایی که قادر به گفتگو با کودک هستند، می‌توانند صداهای ضبط شده کودک را منتقل کنند. دیگران می‌توانند به صحبت‌های کودک گوش کرده و حتی کاری کنند که اسباب بازی حرف‌هایی بزند که نباید بزند. یک نمونه از این اسباب بازی‌ها “My Friend Cayla” است که فروش آن در آلمان به دلیل جاسوسی از کودکان ممنوع شد.

 

 

منبع : Newsforkids

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.