دسته بندی های IPX

دسته بندی های IPX

آب…
اگر دنبال چراغ قوه ای جدید بوده اید، احتمالا متوجه طبقه بندی هایی مانند IPX4 و IPX7 شده اید و معنی آن را از خود پرسیده اید. هم چنین احتمالا به عنوان مصرف کننده درباره کاربرد آن جهت نیاز های شخصی از خود پرسیده اید. در مقاله کوتاه پیش رو، پرسش های بالا را مطرح خواهیم کرد، که به یافتن بهترین چراغ قوه برای نیازهای شخصیتان کمک خواهد کرد.
IP در کلمه ی IPX مخفف ingress Protection می باشد. به عبارت دیگر، درجه ی محافظت لامپ در برابر هر شیئی که می تواند وارد آن شده و به آن آسیب برساند، مانند اشیا، گردوغبار، و آب. دسته بندی های IP درجه ی محافظت در برابر جامدات و مایعات در محصولات مختلف را شرح خواهد داد. حرف X، یا گاهی اوقات یک عدد( حرف سوم در دسته بندی IP مانند X در IPX یا 4 در IP4 به درجه ی محافظت در برابر اشیا جامد مانند انگشتان، دست ها، ابزارها، سیم ها و.. اشاره دارد). حرف X در این مورد صرفا یعنی در این حوزه هیچ تستی صورت نگرفته است و به این معنی نیست که لامپ در برابر چنین چیزهایی محافظت نمی شود. تنها به همین دلیل هیچ آزمایش قابل اندازه گیری انجام نشده است. سازندگان چراغ قوه عمدتا به تست هایی علاقمند می باشند که دقیقا روی طراحی و کاربرد چراغ قوه قابل اجرا است، اجرای آزمایشات مورد نیاز توسط استاندارد ANSI Flashlight محتمل تر خواهد بود. از آن جا که اشیا جامد بخشی از استاندارد ANSI Flashlight نمی باشند، بسیاری از سازنده ها تستی در این حوزه انجام نمی دهند.
حرف چهارم، برای مثال عدد 4 در IPX4، به حفاظت در برابر مایعاتی نظیر آب اطلاق می شود. منظور از چنین چیزی درجه بندی IP است که برای صنعت چراغ قوه و مشتری های نهایی که خریدار محصولاتشان هستند مناسب تر است.
به احتمال زیاد در صورت خرید یک جراغ قوه درجه بندی را از IPX4 تا IPX8 خواهید دید. حال اجازه دهید در زمینه ی این درجه بندی متداول صحبت کرده و معانی آن را به بحث بگذاریم.
صراحتا دسته بندی های IPX در انتخاب چراغ قوه ی مناسب برای استفاده در قایق کمک خواهد نمود.

 دسته بندی های IPX

سری IPX4
نام گذاری IPX4 به معنای ضد آب بودن این چراغ قوه می باشد. به این معنا که لامپ آن مورد آزمایش قرار گرفته تا مانع پاشش آب به همه ی طرف های آن شود. طول مدت تست پنج دقیقه بوده؛ به همراه ده لیتر آب که در هر دقیقه به لامپ پاشیده خواهد شد. چراغ قوه ی IPX4 نام برده، در برابر رطوبت، چگالش و نیز در برابر عناصری مانند باران بودن محافظت شده است.
هر چراغ قوه ای که هیچ اثر مخربی از تست های بالا به آن وارد نشود را می توان در سری IPX4 که مقاوم به هوازدگی می باشد قرار داد و اجازه ی استفاده از نماد استاندارد ANSI Flashlight را خواهد داشت. لامپ هایی با این درجه نمی توانند بی وقفه در آب غوطه ور بمانند اما اگر آب روی آن ها پاشیده شود یا در تماس با باران باشند، کاملا بی نقص خواهند بود.
سری IPX5
IPX5 به این معنی می باشد که لامپ در برابر فشار پایین جت های آبی از هر جهت محافظت شده است. تستی مشابه تست IPX4، صرفا با فشار آب بیشتر روی آن صورت گرفته است.
سری IPX6
IPX6 به این معنی می باشد که لامپ برای جلوگیری از برخورد جت های آبی پر فشاردر هر جهت بر روی آن تست شده است. آزمایشی مشابه IPX5 صرفا با جت های آبی پرفشارتر.
سری IPX7
به این معنی که اگر لامپ برای سی دقیقه در عمق یک متری آب غوطه ور بماند ضد آب خواهد بود. مگر اینکه بخواهید برای بیشتر از نیم ساعت زیر آب بمانید که در این صورت، به چراغ قوه یا لامپ غواصی نیاز خواهید داشت که لامپ آن با چنین درجه ای پاسخگوی نیاز شما خواهد بود.
سری IPX8
به این معنی که چراغ قوه توانایی قوطه ور ماندن بی وقفه در آب، تا عمق مشخص بیست متری را خواهد داشت بدون اینکه اثر مخربی روی لامپ آن داشته باشد. اکثر چراغ های غواصی از سری IPX8 می باشند.
این مدل انتخابی مناسب برای افرادی است که برای ماندن زیر آب در زمان طولانی و نیز در عمق خیلی زیاد نیاز به لامپ دارند، علاوه بر اینکه همه خواهان بیشترین درجه ی محافظت در مقابل آب می باشند.
لامپ هایی از سری IPX8 دارای آیکونی می باشند که عمق های مشخص بر حسب متر در آن لیست شده است برای مثال لامپ III Dorcy 41-1466 Dive دارای رتبه ضد آبی IPX8 تا عمق صدمتری آب می باشد.
جمع بندی
با این امید که این مقاله ی کوتاه پاسخگوی تعدادی از پرسش های شما درباره دسته بندی های IPX باشد و مهم تر از آن امیدواریم این اطلاعات در انتخاب لامپ مناسب برای نیازهای شخصی به شما کمک نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.