مراقبت‌های بهداشتی هوشمند و شهرهای هوشمند چگونه دنیای ما را متحول می‌کنند

مراقبت‌های بهداشتی هوشمند و شهرهای هوشمند چگونه دنیای ما را متحول می‌کنند

مراقبت‌های بهداشتی هوشمند و شهرهای هوشمند چگونه دنیای ما را متحول می‌کنند

تکنولوژی‌های دیجیتال نه تنها روش‌های جدیدی جهت تولید محصولات بهداشتی ایجاد کرده‌اند، بلکه شیوه‌های نظارت بر سلامت بدن را نیز دستخوش تغییرات بزرگی کرده‌اند. تمرکز این تکنولوژی‌ها از سمت درمان به سمت کنترل و نظارت بر سلامت بدن و زندگی سالم تغییر کرده است. در مطلب پیش رو سعی کرده ایم که در رابطه با این مسئله که مراقبت‌های بهداشتی هوشمند و شهرهای هوشمند چگونه دنیای ما را متحول می‌کنند اطلاعات مفیدی را خدمت شما کاربران عزیز ارائه دهیم.

مراقبت‌های بهداشتی هوشمند و شهرهای هوشمند چگونه دنیای ما را متحول می‌کنند؟!

مراقبت‌های بهداشتی هوشمندتر

یکی از چشم اندازهای آینده تولید حسگرهای دیجیتالی است که می‌توانند بدن انسان را اسکن کنند و از راه دور با متخصصان مراقبت‌های بهداشتیارتباط برقرار کنند تا از دیتاست‌های بزرگی که حاوی داده‌های حوزه سلامت هستند برای تحلیل اطلاعات استفاده کنند. به این ترتیب حتی ممکن است داروهایی که متناسب با وضعیت شخص و فقط برای او تولید شده اند با فناوری چاپ 3 بعدی به صورت یک قرص برای وی پرینت شوند.
بنابراین احتمالاً نیاز به تجدید نظر در رابطه با پیکربندی و تنظیم سیستم مراقبت‌های بهداشتی خواهیم داشت. همچنین برای پیشرفت بیشتر این رویکردها شاهد شکل گیری روابط کاری جدیدی بین کمپانی‌های تکنولوژیکی، تولید کنندگان دستگاه‌های پزشکی و دارو و کارشناسان مراقبت‌های بهداشتی خواهیم بود.
یکی از عوامل کلیدی و مهم برای شکل گیری چنین روابط کاری، اعتماد به این نهادها جهت استفاده و به اشتراک گذاشتن داده‌های کاربران است. اما داده‌های سلامت بسیار شخصی و حساس هستند. در این بین عده‌ای باور دارند که برای پیشرفت هر چه بیشتر این حوزه نیاز به نسل جدیدی از مصرف کنندگان داده‌های هوشمند داریم.

SMART CITY

شهرهای هوشمندتر
سیستم‌های هوشمند در حال بهبود تعاملات ما با محیط‌های شهری هستند. امروزه ساختمان‌هایی ساخته شده اند که آلودگی هوا را تحت نظارت دارند. می‌توان ساختمان‌ها را مجهز به سیستم‌هایی کرد که اطلاعات مربوط به گرد و غبار یا آلودگی هوا را به صورت لحظه‌ای و متناسب با هر موقعیت جغرافیایی در اختیار کاربران قرار دهند تا به پیشگیری از بیماری‌های ناشی از آلودگی هوا کمک کنند.
در حال حاضر داده‌های لحظه‌ای مربوط به سیستم‌ها و شبکه‌های حمل و نقل را در اختیار داریم که می‌توانند محل دقیق نزدیک‌ترین اتوبوسی که می‌تواند ما را به مقصد برساند مشخص کنند و یا مثلاً بهترین مسیر برای رسیدن به مقصد را به ما نشان دهند. با استفاده از چنین تکنولوژی‌هایی می‌توانیم مسیرهایی به مراتب کوتاهتر را برای رسیدن به مقصد انتخاب کنیم یا مثلاً برای روزهای آفتابی مسیرهای طولانی تر را برای پیاده روی پیدا کرد.
اما مفهوم شهر هوشمند به این صورت تعریف شده: “استفاده از تکنولوژی برای ایجاد دنیایی بهتر” که استفاده از داده‌ها جهت کارآمدتر کردن سیستم‌های شهری را نیز شامل می‌شود. با اندازه گیری و ارزیابی معیارهای بیشتر و با افزایش دقت این ارزیابی‌ها می‌توان سیستم‌ها را طوری بهینه سازی کرد که بسیار قوی تر از گذشته عمل کنند.
در سطح بین المللی نیز نمونه‌هایی از به کار بردن تکنولوژی‌های دیجیتال جهت رفع مشکلات مختلف مشاهده می‌شود که از جمله این تکنولوژی‌ها می‌توان به تکنولوژی مدیریت انرژی، سیستم‌های مدیریت آب، مدیریت حمل و نقل، مدیریت ضایعات و کمک به بهبود زندگی اشاره کرد. موضوع اصلی در اینجا استفاده از تکنولوژی‌های دیجیتال جهت ارائه خدمات بهتر و اجرای بهتر عملیات شهری است.

حمل و نقل هوشمندتر
سازمان Transport Systems Catapult تخمین می‌زند که بازار جهانی حمل و نقل هوشمند و راهکارهای حمل و نقل یکپارچه تا سال 2025 حدود 900 میلیارد پوند ارزش خواهد داشت و ظاهراً بریتانیا در زمینه توسعه شهرهای هوشمند در سطح جهانی پیشرو است.
شاید جای تعجب باشد که با وجود مطالب ذکر شده هنوز شهرهای هوشمند جدیدی در بریتانیا ساخته نشده‌اند. با این وجود تعداد افراد متخصص در حوزه‌هایی که برای توسعه شهرهای هوشمند کلیدی هستند، بسیار زیاد است. مرکز Future Cities Catapult اخیراً با تمرکز بر این نقاط قوت تاسیس شده است. در اولین ارزیابی این مرکز، نتایج زیر به دست آمد:
“…اکوسیستم بیزنس در بریتانیا پر از کمپانی‌هایی است که در زمینه مدیریت پروژه، تحلیل داده، مهندسی، معماری، انرژی، اقتصاد دیجیتال، خدمات حرفه‌ای و مالی – یعنی تمام تخصص‌های موردنیاز جهت توسعه راهکارهایی عملی و کاربردی – جزء برترین‌ها به شمار می‌آیند. همچنین [بریتانیا] قابلیت‌های زیادی در زمینه تحقیق درباره سیستم‌های شهری و محیط‌های ساخته شده و همچنین یک فرهنگ نوآوری منحصربفرد دارد.”
یک نمونه از نوآوری‌هایی که در انگلستان صورت گرفته سیستم کارت Oyster است که یک تکنولوژی پرداخت دیجیتال است؛ این سیستم باعث شده مسافران نیازی به خرید بلیط نداشته باشند و منجر به بهبود سیستم حمل و نقل در لندن شده است.
یکی از کاربردهای اطلاعات جمع آوری شده توسط این کارت‌ها برنامه ریزی برای تعمیرات است. با این اطلاعات مسئولان می‌توانند مسیرهایی را برای تعمیر انتخاب کنند که بیشتر مسافران در آن مسیرها گزینه‌های جایگزینی برای رسیدن به مقصد داشته باشند.
اما ایجاد حس سرگرمی، تفریح و خلاقیت در طراحی و توسعه چنین سیستم‌هایی منجر به نمایش وجه انسانی این تکنولوژی‌ها به کاربران شده و سطح مشارکت و جذب آنها را افزایش می‌دهد.
طبق آنچه Leadbeater در مقاله جدید Centre for London می‌نویسد، شهرهای هوشمند وقتی به بهترین شکل عمل می‌کنند که بتوانند کاربران را با خود همراه کنند. سیستم‌ها باید کارهای تکراری و تراکنش‌ها را به صورت کارآمد و موثر انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.