نکاتی مهم در انتخاب کفش کوهنوردی مناسب

نکاتی مهم در انتخاب کفش کوهنوردی مناسب

نکاتی مهم در انتخاب کفش کوهنوردی مناسب

کفش کوهنوردی مناسب باید گرم و نرم، سبک بوده و فضای کافی برای انگشتان شما داشته باشد. بوت را در انتهای روز با جوراب تست کنید.

سایز خود را بدانید.بهتر است سایز پای خود، پهنا، طول قوس پا را بدانید که در برخی فروشگاه لوازم کوهنوردی با یک وسیله کالیبراسیون اندازه گیری می‌شود و دیگر موارد ضروری توسط یک متخصص در فروشگاه ارزیابی می‌گردد.

همچنین می‌توانید طول پا خود را اندازه گیری کرده و از نمودار سایز استفاده کنید و سایز پای خود را بیابید. کفی کفش را درآورده و دوبار امتحان نموده و بایستید انگشت شصت و بلندترین انگشت شما در قالب کفش قرار گرفته و راحت باشد این نکته را در نظر داشته باشید، چکمه‌ها را در انتهای روز امتحان کنید. پای شما معمولاً در طول فعالیتهای روزانه تا حدی بزرگ می‌شود و در بزرگترین سایز خود قرار می‌گیرد. اینطوری کفشی که به پای شما کوچک می‌باشد نمی‌خرید.

“اگر از کفی طبی استفاده می‌کنید بهتر است آنها را نیز با خود ببرید زیرا در راحت بودن بوت تأثیر دارد.”

جوراب‌های مناسب بپوشید. از ضخامت جورات مطمئن شوید. برای پیاده روید از جورابهایی با الیاف مصنوعی استفاده کنید. جوراب‌های از جنس کتان دیر خشک می‌شوند و باعث تاول پاها می‌شوند.

کفش را برای مدتی زمانی، حداقل ۱۰ دقیقه‌ای پا کنید. در فروشگاه راه رفته و اگر پله‌ای در فروشگاه هست از آنان بالا و پائین بروید. معمولاً سطح شیبداری در فروشگاه‌های فروش کفش کوهنوردی وجود دارد (فضا یا ابزاری تهیه شده) که بر روی آن رفته و وضعیت کفش و پا خود در کفش را بر روی آن امتحان نمایید در غیر اینصورت سطح شیب داری پیدا کرده و بر روی آن راه بروید. این نکته برای انتخاب کفش کوهنوردی مناسب بسیار اهمیت دارد .

با متخصص صحبت کنید: دلتان نمی‌خواهد که احساس ناخوشایند و عیجیبی در پاهایتان داشته باشید و یا اینکه انگشتانتان تحت فشار باشند. اگر بوتها خیلی محکم باشند ودر جلوی بوت فضای خالی باشد پس سایز بوت درست نیست.

وقتی به صورت خرید اینترنتی می‌کنید سعی کنید برندی را انتخاب کنید که قبلاً داشته‌اید. بیشتر شرکتهای تولید کننده بوت تمایل به استفاده از یک مدل بوت را برای مدتها دارند بنابراین مناسب و راحت بودن آنها نیز مشابه هم می‌باشد.

استراتژی گره زدن خود را تغییر دهید: گره زدن بوت راحت بودن آن را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد.

قبل از اجرای برنامه از انتخاب کفش کوهنوردی مناسب برای آن برنامه اطمینان حاصل کنید و از افراد باتجربه کمک بگیرید. سلامت و زندگی کوهنورد در بسیاری از موارد به طور مستقیم به کیفیت و کارائی کفش بستگی دارد.

کفش کوهنوردی مناسب

 انواع کفش‌های کوهنوردی:

 1. کفش‌های چرمی
 2. کفش‌های الیاف مصنوعی

کفش‌های چرمی:
عاملی که بعضی از کوهنوردان کفش‌های چرمی را ترجیح می‌دهند امکانات چند منظوره آنهاست. یک کفش کوه پیمایی باید فصل مشترکی از سفتی و سر سختی در برخورد به سنگ هامحکم بودن در هنگام ضربه زدن به برف و یا زمانی که کرامپون به پا دارید و راحتی کامل در طول صعود باشد. در یک روز ممکن است که کفش‌ها با چیزهای مثل گل و پاکوب و جریانات آب و علف‌ها و سنگ ریزه‌ها و برف سفت و صخره‌های با شیب تند و یخ در حال مبارزه و تماس باشند.

مشخصات اکثر کفش‌های چرمی:

 • ساق بلند جهت محافظت و محکم نگهداشتن مچ پا در زمین‌های سفت
 • تخت ویبرام که روی مسیرهای لغزنده (برفی) تولید استحکاک می‌کند
 • لایه‌ای مابین تخت و قسمت روکش
 • یک لایه نسبتاً سفت از جنس پلاستیک یا فلز که در تخت کفش قرار دارد
 • یک زبانه روی کفش و در قسمت زیر بند که باعث عدم ورود برف به درون کفش می‌شود
 • دو یا سه لایه چرم در قسمت انگشتان و یا پاشنه پا که باعث محافظت انگشتان و استحکام کفش می‌گردد
 • قسمت رویه که خیلی عریض باز می‌شود و حتی در حالت‌های یخ زده هم می‌توان کفش را از پا در آورد

کفش‌های الیاف مصنوعی:

پیشرفت در فن آوری باعث شده است که بخشی از رویه چرمی کفش‌ها ازپارچه های الیاف مصنوعی پوشیده شده باشد و بعضی از این کفش‌ها مناسب فعالیت‌های کوهنوردی هستند و از لحاظ ساختاری مانند کفش‌های چرمی هستند و اغلب این کفش‌ها بیشتر مناسب راهرفتن روی مسیرهای پاکوب هستن.

مزیت‌های کفش‌های الیاف مصنوعی:

 • وزن کمتر
 • راحتی بیشتر و زمان کمتر برای جا باز کردن یا آب بندی شدن
 • قیمت پایین‌تر

انواع کفش کوهنوردی بر اساس قابلیت و کارایی

برای تهیه کفش باید به کارایی خاص آن توجه داشت. کفش‌ها را براساس قابلیت و کارایی تقسیم بندی می‌کنند، که این نوع تقسیم بندی از جانب کلیه کمپانی‌های تولید کننده کفش برای معرفی تولیدات خود، هر ساله مورد توجه قرار می‌گیرد:

 • کفش صعودهای هیمالیائی (Expeditionاین بخش شامل کفش‌های ۳ پوش و ۲ پوش است که بیشتر کاربرد زمستانی دارد.
 • کفش کوهنوردی سنگین (High Mountainاین بخش شامل کفش‌های سنگین و بسیار قوی کوهنوردی است که تمام آن‌ها قابلیت نصب گرامپون را دارند و برخی به دلیل ویژگی لایه‌های مصرف شده در تولید آن‌ها قابل استفاده در صعودهای بلند زمستانی نیز می‌باشد.
 • کفش کوهنوردی (Mountaineeringاین بخش شامل کفش‌های نیمه سنگین کوهنوردی است. برای صعودهای چند روزه در ۳ فصل قابل استفاده است و برخی از آن‌ها که لایه گورتکس یا سیمپاتکس دارند برای صعود زمستانی کاملاً سبک کاربرد دارند.
 • کفش کوهپیمائی ( Trekking) شامل کفش‌های سبک کوهپیمائی است و از آن‌ها باید در حد صعودهای یک روزه انتظار داشت و به دلیل داشتن دوخت در روی کفش نباید از آن‌ها در مسیرهای سنگ لاخی یا فرود از شن اسکی استفاده کرد.
 • کفش‌های راهپیمائی Walking شامل کفش‌هایی است که در مسیرهای ساده قابل‌استفاده بوده و عموماً در کفه آن از شوک گیر استفاده‌شده است.
 • کفش سنگ‌نوردی (Climbing) این کفش‌ها که اصطلاحاً کتانی سنگ نیز نامیده می شوند کفش‌هایی است که فقط برای صعودهای سالنی و یا دیواره‌های سالنی استفاده می‌شود.

 

 

منبع :  اسپرتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.