هر آنچه که باید درباره ساعت‌های هوشمند بدانید

هر آنچه که باید درباره ساعت‌های هوشمند بدانید

هر آنچه که باید درباره ساعت‌های هوشمند بدانید

ساعت هوشمند یک وسیله قابل حمل است که برای بستن به مچ طراحی شده است. ساعت‌های هوشمند هم مثل گوشی‌های هوشمند دارای صفحه لمسی و اپلیکیشن‌های مختلف هستند و معمولاً ضربان قلب و سایر علائم حیاتی بدن کاربر را ثبت و بررسی می‌کنند.
در حال حاضر مدل‌های مختلفی از اپل واچ و Wear OS (یا Android Wear) طراحی و تولید شده اند و حالا کاربران می‌توانند یک مینی کامپیوتر با امکانات مختلف روی مچ خود داشته باشند. بعلاوه، ساعت‌های هوشمندی که مخصوص فعالیت‌های محیط بیرون طراحی شده اند مکملی برای ابزارهای قدیمی افراد ماجراجو، ورزشکاران و گردشگران محسوب می‌شوند.

تاریخچه کوتاهی از ساعت‌های هوشمند
هر چند دهه‌هاست که ساعت‌های هوشمند ابداع شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند – که برخی از آنها قابلیت‌هایی مثل ماشین حساب و مبدل واحد دارند – اما در دهه 2010 – 2020 میلادی بود که کمپانی‌های تکنولوژیکی شروع به عرضه ساعت‌هایی با قابلیت‌هایی شبیه گوشی‌های هوشمند کردند.
اپل، سامسونگ، سونی و سایر شرکت‌های بزرگ ساعت‌های هوشمند مختلفی برای کاربران تولید و عرضه کردند اما لازم است که در این زمینه از یک استارتاپ کوچک که باعث محبوبیت ساعت‌های هوشمند مدرن شد، یاد کنیم. وقتی استارتاپ Pebble در سال 2013 اولین ساعت هوشمند خود را معرفی کرد، رکورد جذب سرمایه از طریق کیک‌استارتر را شکست و موفق به فروش 1 میلیون عدد از این ساعت شد.
همزمان پیشرفت‌های صورت گرفته در زمینه مینیاتوری کردن سیلیکون مسیر را برای ابداع سایر ساعت‌های هوشمند با کاربرد خاص باز کرد. به عنوان مثال کمپانی‌هایی مثل Garmin از ساعت‌هایی مثل Fenix پشتیبانی می‌کنند که طراحی بزرگ تری دارند و مجهز به انواع حسگر و ردیاب هستند و برای ورزشکاران و افراد ماجراجو و گردشگر بسیار مناسب هستند. کمپانی‌های دیگری مثل Suunto ساعت‌های هوشمندی مخصوص غواصی طراحی کرده اند که می‌توانند مدت زیادی در آب‌های عمیق دوام بیاورند.

هر آنچه که باید درباره ساعت‌های هوشمند بدانید

قابلیت‌های ساعت هوشمند
بیشتر ساعت‌های هوشمند – چه برای کاربردهای روزانه طراحی شده باشیند (مثل اپل واچ) و چه برای مقاصد خاص (مثل Garmin Fenix) – دارای مجموعه‌ای از قابلیت‌های استاندارد هستند از جمله:
• اعلان‌ها: قابلیت ارسال اعلان به گوشی هوشمند تا در جریان رویدادها یا فعالیت‌های مهم قرار بگیرید. نوع این اعلان‌ها در هر مدلی متفاوت است؛ مثلاً ممکن است وسیله متصل شده به گوشی هوشمند فقط اعلان‌های تماس را به ساعت ارسال کند؛ اما برخی ساعت‌های هوشمند اعلان‌هایی را نمایش می‌دهند که تنها توسط تجهیزات پوشیدنی ایجاد می‌شوند. به عنوان مثال جدیدترین مدل اپل واچ دارای حسگر سقوط است. اگر فردی که ساعت را به دست دارد زمین بخورد، ساعت حرکات بعدی او را تحت نظارت قرار می‌گیرد و اگر حرکتی تشخیص داده نشود، یکسری اعلان ارسال می‌کند. در صورت عدم پاسخ به این اعلان‌ها ساعت فرض می‌کند که شما صدمه دیده اید و از طرف شما با نهادهای مربوطه تماس می‌گیرد.
• اپلیکیشن‌ها: یکی دیگر از امکانات مهم ساعت‌های هوشمند اپلیکیشن‌های آنها است. اکو سیستم هر اپلیکیشنی متفاوت است و از محیط گوگل یا اپل پشتیبانی می‌کند. معمولاً ساعت‌های هوشمندی که کاربرد خاصی دارند و مثلاً برای پیاده روی طولانی مدت یا شنا طراحی شده اند، فقط از اپلیکیشن‌هایی که مخصوص این کاربردها هستند پشتیبانی می‌کنند.
• مدیریت محتوای چندرسانه‌ای: بیشتر ساعت‌های هوشمندی که با گوشی جفت می‌شوند می‌توانند کار مدیریت پخش فایل‌های چند رسانه‌ای را انجام دهند. برای مثال وقتی با استفاده از ایرپادهای اپل روی آیفون موسیقی پخش می‌کنید، می‌توانید از ساعت هوشمند برای تغییر میزان بلندی صدا و رد کردن ترک‌ها استفاده کنید.
• پاسخ به پیام‌ها با صدا: بیشتر ساعت‌های هوشمند مدرنی که دارای سیستم عامل watchOS یا Wear OS هستند، از فرمان‌های صوتی پشتیبانی می‌کنند.
• نظارت بر تناسب اندام: اگر ورزشکار هستید، احتمالاً برندهای مخصوص فیتنس برای شما مناسب تر هستند. البته بسیاری از ساعت‌های هوشمند دارای قابلیت نظارت بر ضربان قلب و گام شمار هستند که به پیگیری و نظارت بر ورزش و فعالیت‌های بدنی کمک می‌کنند.
جی‌پی‌اس: بیشتر ساعت‌های هوشمند دارای جی‌پی‌اسی جهت ردیابی موقعیت یا دریافت اعلان‌های مبتنی بر لوکیشن هستند.
• مدت حفظ شارژ باتری: ساعت‌های هوشمند مدرن دارای باتری‌هایی هستند که با استفاده نرمال و معمولی یک روز دوام خواهند داشت. میزان استفاده از شارژ باتری متفاوت است؛ معمولاً می‌توان با یک بار شارژ حدود 18 ساعت از اپل واچ استفاده کرد و شارژ باتری Pebble نیز دو الی سه روز دوام دارد.

هر آنچه که باید درباره ساعت‌های هوشمند بدانید

انواع ساعت‌های هوشمند
ساعت‌های هوشمند، دو حوزه‌ی کلی در بازار تجهیزات پوشیدنی را دربرمی گیرند. اولی ساعت‌های هوشمند همه منظوره هستند – مثل اپل واچ و بیشتر دستگاه‌های مجهز به سیستم عامل Wear OS – که مدل‌ها و قابلیت‌های مختلفی دارند. این ساعت‌ها جایگزینی برای ساعت‌های مچی مکانیکی هستند و به میزان زیادی از گوشی هوشمند مستقل هستند و بیشتر یک وسیله پیشتیبان برای گوشی محسوب می‌شوند که روی مچتان بسته و همراه دارید.
محصولات این حوزه بر اساس شرکت سازنده آنها دسته بندی‌های مختلفی دارند:
• اپل واچ: طراحی و فروش توسط شرکت اپل
• ساعت‌های دارای سیستم عامل Wear OS: توسط شرکت‌های مختلفی طراحی شده و به فروش می‌رسند و از سیستم عامل Wear OS شرکت گوگل استفاده می‌کنند.
• ساعت‌های Tizen: سیستم عاملی اختصاصی که توسط شرکت سامسونگ برای لاین ساعت‌های هوشمند پرطرفدار این شرکت طراحی شده است.
حوزه بعدی شامل دستگاه‌هایی است که برای کاربردهای خاص طراحی شده اند. معمولاً این دستگاه‌ها مدلی قوی تر از یک ردیاب تناسب اندام هستند و به نوعی ترکیبی از یک ساعت هوشمند مستقل از گوشی و یک ردیاب تناسب اندام مستقل محسوب می‌شوند.
چند نمونه از این دستگاه‌های تخصصی عبارتند از:
• ساعت‌های مخصوص پیاده روی طولانی: این ساعت‌ها برای پیاده روی‌های طولانی مدت طراحی شده و طول حفظ شارژ باتری آنها زیاد است، دارای امکاناتی مثل جی‌پی‌اس، بررسی علائم حیاتی و پیش بینی هوا هستند. اغلب اوقات طوری مهندسی شده اند که پایداری زیاد و مقاومت در برابر ضربه، سقوط، گردوغبار و آب را داشته باشند. Garmin Fenix 5 Plus، Suunto 9 Baro و TomTom Adventurer نمونه‌هایی از این ساعت‌ها هستند.
• ساعت‌های مخصوص شنا: می‌توانید این ساعت‌ها را به ابزارهای مخصوص شنا متصل کنید. Descent Mk1 محصول شرکت Garmin و DX از شرکت Suunto دارای نشانگر عمق، زمان باقی مانده، دما و شاخص‌های مهم دیگری هستند.
• ساعت‌های مخصوص پرواز: D2 Delta PX از شرکت Garmin امکاناتی همچون اکسیژن‌سنج خون، دفترچه ثبت وقایع سفر، نقشه حرکت مجهز به جی پی اس و هواشناسی NEXRAD است.

رشد بازار
از اواخر دهه 2010 میلادی بازار ساعت‌های هوشمند از نظر میزان پذیرش و استفاده جهانی وارد یک مسیر روبه رشد شد. داده‌های سایت Statista نشان می‌دهد که فروش این ساعت‌ها از 5 میلیون عدد در سال 2014 به 141 میلیون عدد در سال 2018 رسیده است. سهم شرکت اپل در این بازار از 13 درصد در سه ماهه دوم سال 2017 به 17 درصد در بازه زمانی متناظر در سال 2018 رسید؛ رشد سال به سال شرکت اپل برای سری 3 اپل واچ 38 درصد بوده است. در همین بازه زمانی شرکت‌هایی مثل Garmin شاهد افزایش 4.1 درصدی رشد سالیانه خود بودند؛ این در حالیست که بازار ابزارهای مخصوص نظارت بر تناسب اندام مثل Fitbit حدود 22 درصد سقوط داشتند.

منبع : Lifewire

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.