Seagate در سال ۲۰۲۰ دو درایو ۱۸ و ۲۰ ترابایتی روانه بازار خواهد کرد

Seagate در سال ۲۰۲۰ دو درایو ۱۸ و ۲۰ ترابایتی روانه بازار خواهد کرد

شرکت Seagate قصد دارد حجم فضای ارائه شده در هارد درایوهای خود را با عرضه دو درایو جدید افزایش دهد. طبق گزارش AnandTech این شرکت تایید کرده که در نیمه اول سال ۲۰۲۰ یک درایو ۱۸ ترابایتی و در نیمه دوم سال یک درایو ۲۰ ترابایتی روانه بازار خواهد کرد. در درایو ۱۸ ترابایتی از همان طراحی ۹ پلاتری موجود در درایو Exos ۱۶ ترابایتی فعلی استفاده خواهد شد و تکنولوژی CMR (ضبط مغناطیسی متعارف) در آن به کار خواهد رفت.

اما شرایط برای درایو ۲۰ ترابایتی متفاوت است. Seagate در این درایو از تکنولوژی SMR استفاده می‌کند که مخفف shingled magnetic recording (ضبط مغناطیسی پوششی) است. SMR با همپوشانی بخش‌هایی از شیارهای مغناطیسی که داده‌ها در آنجا ضبط می‌شود، منجر به افزایش چگالی فضای ذخیره داده می‌شود. این روش باعث باریک تر شدن شیارهای قبلی می‌شود اما این امکان را فراهم می‌کند که داده‌های بیشتری در هر پلاتر ذخیره شود.

در حال حاضر بزرگترین درایو Seagate ۱۶ ترابایتی است که بیشتر برای بازارهای NAS و کاربردهای سازمانی تولید شده است. اما برخی از مشتریان این کمپانی مدل HAMR (ضبط مغناطیسی با کمک حرارت) از درایوهای ۱۶ ترابایتی را دریافت کرده اند که انتظار می‌رود این پیشرفت به Seagate برای تکمیل فرایندهای تولیدی خودش پیش از حرکت به سمت درایوهای ۲۰ ترابایتی کمک کند. HAMR با حرارت دادن موقتی به مواد دیسک و فراهم آوردن امکان نوشتن داده‌ها روی نواحی بسیار کوچک تر کار می‌کند.

Dave Mosley مدیرعامل Seagate باور دارد که تکنولوژی HAMR تضمین می‌دهد که سایز هارد درایوهای کمپانی تا چند سال آتی افزایش پیدا کند. وی توضیح داد: “ما با عرضه تکنولوژی انقلابی HAMR که به Seagate کمک می‌کند طی یک دهه آینده حداقل به ۲۰ درصد CAGR (نرخ رشد ترکیبی سالیانه) در زمینه چگالی سطح دست پیدا کند، در این زمینه پیشرو هستیم.”

اگر قیمت گذاری به صورتی که در حال حاضر است ادامه پیدا کند، انتظار نمی‌رود که درایوهای ۱۸ یا ۲۰ ترابایتی Seagate ارزان قیمت باشند. در حال حاضر درایو ۱۶ ترابایتی Exos این شرکت با قیمت ۴۲۰ دلار و مدل IronWolf NAS آن با قیمت ۴۷۵ دلار فروخته می‌شود.

 

منبع : PCMAG

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.